Warning: The magic method Preloader_Plus\Preloader_Plus::__wakeup() must have public visibility in /home1/agenoreb/public_html/smoc2/wp-content/plugins/preloader-plus/inc/preloader-plus.php on line 94

Warning: The magic method Preloader_Plus_Pro\Preloader_Plus_Pro::__wakeup() must have public visibility in /home1/agenoreb/public_html/smoc2/wp-content/plugins/preloader-plus/preloader-plus-pro/inc/preloader-plus-pro.php on line 59
Podrška kreativnim i kulturnim industrijama – SMOC

Podrška kreativnim i kulturnim industrijama

„Sarajevo susret kultura“ nevladina je organizacija koja za osnovni cilj ima promociju Sarajeva i Bosne i Hercegovine kao centra različitih kultura. Kreativne i kulturne industrije podrazumijevaju niz gospodarskih aktivnosti koje se bave stvaranjem, proizvodnjom i distribucijom dobara i usluga kreativnog, kulturnog ili umjetničkog sadržaja. Kroz projekte i u partnerstvu s muzejima, galerijama, pozorištima, kulturnim centrima, bibliotekama, zavodima za kulturu i kulturno naslijeđe i visokoobrazovnim institucijama i organima u sferi kulture, „Sarajevo susret kultura“ daje podršku kulturnim i kreativnim industrijama.

Podrška menadžmentu u kulturi i administraciji

Upravljanje u kulturi i administraciji obuhvaća organiziranje i nadzor rada kulturnih institucija, organizacija i projekata putem različitih procesa, strategija i praksi. Fokusirano je na efikasnu i upotrebu resursa te usklađivanju aktivnosti radi glatke operacije kulturnih projekata i programa. To uključuje planiranje, organizaciju, vođenje, kontrolu i procjenu raznih aspekata kulturnih inicijativa. „Sarajevo susret kultura” pruža podršku menadžmentu u kulturi i administraciji umrežavanjem i međunarodnom saradnjom, poticanjem razvoja programa i projekata, izgradnjom kapaciteta i obukama, te pristupačnošću i marketingom.

Podrška razvoju kulturnog turizma

Grad Sarajevo predstavlja potenijalno jednu od najatraktivnijih turističkih destinacija na području Balkana, jugoistočne Europe i Europe. U želji da cijelom svijetu prikažemo našu vrijednost, 2014. godine postavili smo simbol-pečat, znak, „Sarajevo Meeting of Cultures”. Ovaj autentični znak predstavlja mjesto susreta kultura i polaznu turističku tačku, koja na jednom mjestu objedinjuje historijski i kulturni opis Sarajeva. Naš cilj je da doprinosimo i unapređujemo održivi razvoj kulturnog turizma u Sarajevu i Bosni i Hercegovini stvaranjem atraktivnih, suvremenih i prepoznatljivih proizvoda. „Sarajevo susret kultura“ ima cilj da grad Sarajevo bude prepoznatljivo kao – „Susret kultura“. Želimo da na nove generacije prenesemo ljepote susreta kultura, onako kako naša djeca to zaslužuju. Različitost kao prednost je vrijednost koju imamo, vrijednost koju možemo da prikažemo mimo vjetrova nesreća, koji na našim prostorima u svojim kratkim historijskim periodima nisu uspjeli uništiti vječne prostore susreta kultura.

Podrška inkluziji

Podizanjem svijesti o raznolikim temama edukacijom, učešćem na različitim programima i projektima, „Sarajevo susret kultura“ pruža podršku inkluziji, tako osiguravajući da svi pojedinci, bez obzira na njihovu pozadinu, budu uključeni u različite aspekte društva.  Pružanjem podrške marginaliziranim skupinama, educiranjem i uključivanjem u brojne aktivnosti, osigurava se njihovo aktivno sudjelovanje u društvu.

Podrška razvoju sportskog turizma

Jedna od misija „Sarajevo susret kultura“ je uvoditi nove oblike edukacija i kreirati inovativan radni prostor za promociju sportskog turizma, rekreacije i slobodnog vremena poštujući univerzalne vrijednosti. Kultura, obrazovanje i sport su stubovi koji čine uspješno društvo, stubovi kojima kroz projekte i inicijative „Sarajevo susret kultura“ obogaćuje međukulturalni dijalog. Sportski turizam doprinosi razvoju infrastrukture, pruža podršku lokalnim sportovima i klubovima, obuhvata treninge i sportske edukacije, kao i kolaboracije sa sportskim udruženjima. Učinci sportskog turizma su  od velikog značaja, jer gradovi i zajednice mogu osigurati ogromne benefite, kao što je održiva i inkluzivna okolina za lokalno stanovništvo i posjetitelje.