Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

VIJESTI

ACTIVEYOUTH4LIFE: MOĆ FILMSKOG STVARALAŠTVA U BORBI SA KLIMATSKIM PROMJENAMA

 

Kako film utječe na probleme klimatskih promjena?

Film ima moć da očara i inspiriše publiku na način kojem malo drugih medija može parirati. Ima sposobnost ne samo da zabavi i obrazuje, već i da izazove i motiviše ljude da preduzmu akciju. Ovo je posebno tačno kada je u pitanju tema klimatskih promjena, koja je jedno od najhitnijih pitanja sa kojima se naš svijet danas suočava.

 

Moć storytelling-a kroz film

Stvaranje filmova može biti moćno oruđe za kreativnost i otpor prema klimatskim promjenama. Prikazujući priče koje ističu uticaje klimatskih promjena, ugrožene ljude i zajednice, filmski kreatori mogu inspirisati gledaoce da poduzmu mjere pri zaštiti naše planete.

Jedan od načina na koji se film može koristiti kao alat za otpor jeste fokusiranje na priče onih koji su često ignorisani ili marginalizovani u glavnim medijima. Na primjer, autohtone zajednice koje generacijama žive u skladu s prirodom, često imaju vrijedne uvide i znanje o tome kako zaštititi okoliš. Predstavljajući njihove perspektive u filmovima, možemo pomoći da se osnaži njihov glas kako bi postali lideri u borbi protiv klimatskih promjena.

 

Dobri primjeri

Filmovi takođe mogu poslužiti kao moćno sredstvo za podizanje svijesti o utjecajima klimatskih promjena na ljude i zajednice širom svijeta. Na primjer, dokumentarac Chasing Ice pomogao je da se skrene pažnja na brzo otapanje glečera i razorne posljedice porasta nivoa mora. “Počevši od 2007. godine, gospodin Balog je počeo fotografisati slike ledenjaka koji se tope, koristeći time-lapse fotografiju, što je zajedno činilo jedan proces koji je zahtijevao prevazilaženje različitih fizičkih i tehnoloških prepreka. Film ne sadrži samo nevjerovatne i uvjerljive fotografije gospodina Baloga, te također bilježi njegovu borbu protiv teškog terena u kojem je boravio kako bi dobio potrebne fotografije.” Dargis, M. (2012)

Pokazujući pravo lice klimatskih promjena, filmski stvaraoci mogu pomoći u prepoznavanju hitnosti ovog problema, te inspirisati akciju. Također, mogu predstaviti mnoga tuđa inovativne i kreativne prijedloge, kako bi se riješili ovog problema. Na primjer, filmovi poput “The Story of Plastic“ i “A Life on Our Planet“ istakli su važnost smanjenja otpada i prelaska na obnovljive izvore energije.

Stvaranje filmova se također može koristiti kao sredstvo otpora osporavanjem dominantnih narativa oko klimatskih promjena. Na primjer, mnogi glavni mediji se često fokusiraju na pojedinačne akcije, kao što su recikliranje ili korištenja slabo-potrošnih sijalica, zanemarujući veće strukturne promjene, koje su neophodne za rješavanje problema.

 

Zaključak

Stvaranje filmova može biti moćno oruđe za kreativnost i otpor prema klimatskim promjenama. Prikazujući priče koje ističu uticaje klimatskih promjena, ugrožene ljude i zajednice, filmski kreatori mogu inspirisati gledaoce da poduzmu mjere pri zaštiti naše planete. Bilo da se radi o osnaživanju glasa marginalizovanih zajednica, podizanju svijesti o uticaju klimatskih promena ili izazivanju dominantnih narativa, filmski stvaraoci imaju moć da oblikuju naše razumijevanje ovog kritičnog pitanja, te nas inspirišu da kreiramo održiviju budućnost.

 

 

 

REFERENCE:

 

Big Ideas Contest. (2020). Amplifying marginalized voices through film https://bigideascontest.org/2020/05/11/amplifying-marginalized-voices-through-film-big-ideas-winner-skylar-economy-on-arts-entrepreneurship/

Dargis, M. (2012). Chasing Ice, documents the work of James Balog. https://www.nytimes.com/2012/11/09/movies/chasing-ice-documents-the-work-of-james-balog.html

The Story of Stuff Project. (n.d.). The Story of Plastic documentary film. https://www.storyofstuff.org/movies/the-story-of-plastic-documentary-film/

World Wildlife Fund. (2020). David Attenborough: A Life on Our Planet. https://www.worldwildlife.org/stories/david-attenborough-a-life-on-our-planet